MERCEDES BENZ G 55 AMG (W463) 5.4L V8 5AT AWD (354 HP)
1999–2004
349
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
14.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260kW |
| Torque | 525Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.8mpg |
| Combined | 15.9L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1935mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2425kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |