MERCEDES BENZ G1 (W103) 3.1
1926–1928
50
bhp
Power
37
mph
Top Speed
9.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3079cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 151Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 60km/h |
| Top Speed | 37mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.8mpg |
| Combined | 24L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 2040mm |
| Height | 2101mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 775 X 145 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |