MERCEDES BENZ G4 (W31) 5.4
1934–1939
109
bhp
Power
42
mph
Top Speed
8.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5401cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 68km/h |
| Top Speed | 42mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.4mpg |
| Combined | 28L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5720mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1900mm |
| Kerb Weight | 3550kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |