MERCEDES BENZ G5 (W152) 2
1937–1941
44
bhp
Power
53
mph
Top Speed
13.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2006cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 85km/h |
| Top Speed | 53mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.1mpg |
| Combined | 18L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00-18 Ss |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |