MERCEDES BENZ GL-Klasse (X164) 350 V6 CDI BlueTec 4MATIC 7AT AWD (211 HP)
2006–2009
208
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5088mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 2390kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |