MERCEDES BENZ GL-Klasse (X164) 450 CDI V8 7AT AWD (306 HP)
2009–2012
302
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5088mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 2550kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |