MERCEDES BENZ GL-Klasse (X164) 450 V8 7AT 4MATIC AWD (340 HP)
2009–2012
335
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 18.5L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5088mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 2430kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |