MERCEDES BENZ GL-Klasse (X165) 350 BlueTEC 4MATIC 7AT AWD (258 HP)
2012–2016
255
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2445kg |
| Boot Capacity | 680L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |