MERCEDES BENZ GL-Klasse (X165) 400 4MATIC 7AT AWD (333 HP)
2012–2016
328
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 2335kg |
| Boot Capacity | 680L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |