MERCEDES BENZ GL 63 AMG (X166) 5.5L V8 7AT AWD (557 HP)
2012–2016
550
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 550bhp |
| Power | 410kW |
| Torque | 761Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 15.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 2580kg |
| Boot Capacity | 680L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/40 R 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |