MERCEDES BENZ GLA (X156) 180d 6MT FWD (109 HP)
2017–2020
107
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |