MERCEDES BENZ GLC Coupe (C253) 220 d 9AT 4MATIC AWD (170 HP)
2016–2019
168
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |