MERCEDES BENZ GLC Coupe (C253) 250 9AT 4MATIC AWD (211 HP)
2016–2019
208
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |