MERCEDES BENZ GLC Coupe (C253) 350 d 4MATIC 9AT AWD (258 HP)
2016–2019
255
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1915kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |