MERCEDES BENZ GLC (X253) 300 4MATIC 9AT AWD (245 HP)
2015–2019
242
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |