MERCEDES BENZ GLC (X253) 300 4MATIC 9AT AWD (258 HP)
2019–2022
255
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |