MERCEDES BENZ GLC (X253) 300e 4MATIC 9AT AWD (320 HP)
2019–2022
316
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
106.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 106.9mpg |
| Combined | 2.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |