MERCEDES BENZ GLC (X254) 200 MHEV 4MATIC 9AT AWD (204 HP)
2022–
201
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4717mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |