MERCEDES BENZ GLC (X254) 300e PHEV 4MATIC 9AT AWD (313 HP)
2022–
201
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
392
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 392mpg |
| Combined | 0.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4717mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 2280kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 // 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |