MERCEDES BENZ GLE (W166) 350 d 4MATIC 9AT AWD (258 HP)
2015–2019
255
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2175kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |