MERCEDES BENZ GLE (W166) 500 4MATIC 7AT AWD (435 HP)
2015–2019
429
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 429bhp |
| Power | 320kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2235kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |