MERCEDES BENZ GLE (W166) 500 e 4MATIC 7AT AWD (422 HP)
2015–2019
329
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
67.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67.2mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2465kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |