MERCEDES BENZ GLK-Klasse (X204) 220 CDI BlueEFFICIENCY 7AT RWD (143 HP)
2008–
141
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |