MERCEDES BENZ GLK-Klasse (X204) 250 4MATIC 7AT AWD (211 HP)
2008–
208
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 102 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |