MERCEDES BENZ GLK-Klasse (X204) 280 4MATIC 7AT AWD (231 HP)
2008–
228
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2296cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 102 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |