MERCEDES BENZ GLS-Class (X166) 350d 4MATIC 9AT AWD (258 HP)
2016–2019
255
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2455kg |
| Boot Capacity | 680L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |