MERCEDES BENZ GLS-Class (X166) 400 4MATIC 9AT AWD (333 HP)
2016–2019
329
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2435kg |
| Boot Capacity | 680L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |