MERCEDES BENZ GLS-Class (X166) 500 4MATIC 9AT AWD (455 HP)
2016–2019
449
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 449bhp |
| Power | 335kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2445kg |
| Boot Capacity | 680L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |