MERCEDES BENZ "Grosser Mercedes" Cabriolet D (W150) 770 Kompressor
1938–1943
227
bhp
Power
Engine
| Displacement | 7655cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Width | 2070mm |
| Height | 1801mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 8.25-17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |