MERCEDES BENZ "Grosser Mercedes" Cabriolet F (W07) 770
1931–1938
148
bhp
Power
93
mph
Top Speed
8.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7655cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
Transmission
| Gearbox | Semi-Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 8.1mpg |
| Combined | 29L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5601mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 3749mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |