MERCEDES BENZ L 1500 A 2.6
1941–1943
59
bhp
Power
52
mph
Top Speed
12.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2594cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| Top Speed | 84km/h |
| Top Speed | 52mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.4mpg |
| Combined | 19L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4930mm |
| Width | 2050mm |
| Height | 2225mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2390kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 190-20 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |