MERCEDES BENZ Mercedes-Benz 190 (W201) 2.0L E 4AT (90 HP)
1982–
89
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |