MERCEDES BENZ Mercedes-Benz 190 (W201) 2.5L D Turbo 5MT (126 HP)
1982–
125
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |