MERCEDES BENZ Mercedes-Benz 190 (W201) 2.6L E 4AT (166 HP)
1982–
164
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2599cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 228Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15V |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |