MERCEDES BENZ Mercedes-Benz A-Class Coupe (W169) 200 Turbo 6MT FWD (193 HP)
2004–
190
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2034cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3802mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |