MERCEDES BENZ Mercedes-Benz A-Class (W169) 200 5MT FWD (136 HP)
2004–
135
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2034cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3838mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |