MERCEDES BENZ Mercedes-Benz A-Class (W176) 180 Blue EFFICIENCY 6MT FWD (122 HP)
2012–
121
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |