MERCEDES BENZ Mercedes-Benz A45 AMG 2.0L 4MATIC 7AT (380 HP)
2013–
375
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 107mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |