MERCEDES BENZ Mercedes-Benz B-Class (W245) 200 CVT FWD (136 HP)
2005–
135
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2034cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 91 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |