MERCEDES BENZ Mercedes-Benz B-Class (W247) B 180 7AT FWD (136 HP)
2019–
134
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2728mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |