MERCEDES BENZ Mercedes-Benz B-Class (W247) B 180d 7AT FWD (116 HP)
2019–
114
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |