MERCEDES BENZ Mercedes-Benz C-Class (W203) 200 CDI 5AT RWD (122 HP)
2000–
120
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |