MERCEDES BENZ Mercedes-Benz CLA Shooting Brake 220d 4MATIC 8AT AWD (190 HP)
2019–
187
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1950cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |