MERCEDES BENZ Mercedes-Benz CLK (C209) 270 CDI 6MT RWD (170 HP)
2002–
168
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2685cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V || 225/50 R16 92 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |