MERCEDES BENZ Mercedes-Benz CLS (C218) 220 BlueTEC 9AT RWD (170 HP)
168
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |