MERCEDES BENZ Mercedes-Benz CLS (C218) 400 4MATIC 7AT AWD (333 HP)
329
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |