MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class Cabriolet (A207) E 350 BlueTEC 7AT RWD (252 HP)
2014–
248
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 248bhp |
| Power | 185kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1935kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |