MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class T-Modell (S212) E 200 6MT RWD (184 HP)
2013–
181
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |