MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class T-Modell 250d 5MT RWD (113 HP)
1993–
111
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 173Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |