MERCEDES BENZ Mercedes-Benz E-Class (W124) 250 D 5MT RWD (95 HP)
1985–
94
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 159Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |